شرکت شیراز آلوئه ورا (سهامی خاص)
ارزش معنوی تمام مطالب این وبلاگ به روح مقدس پروفسور رضا امید بیگی تقدیم میگردد(روحش شاد) 
قالب وبلاگ

 خشخاش

نام علمی : Papaver somniferum

خانواده :Papaveraleae

خشخاش گیاهی است دیپلویید (2n = 2n)

خانواده پایا و راسه دارای شش جنس می باشد.

Roemeria -  Glaucium – Meohopsis – Papaeer Hypeccoum - chelidonium

در ایران حداقل 28 گونه گیاهی یک ساله تا چند ساله دارد. خودگشن خشخاش بر بومی اروپایی جنوب شرقی و غرب آسیا می باشد گیاهی است یکساله به ارتفاع 5/0 تا 2 متر با ریشه های سطحی، ساقه سبز، قائم، بی کرک که از ماده ای مومی پوشیده شده است.  برگ ها منفرد متناوب با رنگ سبز غبارآلوده و دارای تقسیمات عمق دندانه دار که در برگ های فوقانی این بریدگی ها عمیق تر و نامنظم تر است. گاها درشت و زیبا که در واریته های مختلف به رنگ های سفید یا قرمز مایل به بنفش دیده می شوند. میوه کپسول که بیضی و کروی یا گویچه ای که در قاعده مدور دارای پایک کوتاه به ابعاد 5-4، 7-5 سانتی متر می باشد. جنس پایا و در سراسر دنیا پراکنش دارد این چنین با 99 یا شبیه گونه است که همگی دارای سلول های خاصی با مجراهایی هستند که حاوی شیره شیری رنگی می باشد. شیرابه مذکورحاوی 10 تا 15 درصد آب، 20 درصد مواد قندی و مقداری اسیدهای آلی نظیر اسید لاکتیک، اسید فوماریک و اسید اگزالواستیک می باشد شیرابه مذکور همچنین دارای 10 تا 20 درصد الکالوئید است.

خشخاش گیاهی است روز بلند که با بلند شدن روزها دوره رشد انها کوتاه تر است.

اکولوژی و فیزیولوژی خشخاش :

معمولا در هر اقلیمی می توان کشت نمود. خشخاش برای رشد مطوب به آب و هوایی نسبتا سرد و کمی مرطوب نیاز دارد ولی به هنگام گلدهی به آب و هوایی ملایم و کمی خشک نیاز دارد. اپتیمم میانگین دمای مورد نیاز در مراحل رزت (مرحله قبل از به ساقه رفتن) که 14-12 درجه سانتی گراد از مرحله ساقه دهی تا انتهای گلدهی 17-16 درجه سانتی گراد و مرحله ظهور گل تا بلوغ 22-12 درجه سانتی گراد است و دمای 4- تا 5- درجه سانتی گراد را تحمل می کند در صورتی که در مرحله اول رشد دمای محیط بالاتر از اپتیمم مذکور باشد موجب کوتاه شدن مرحله ی رزق، گلدهی زودتر و در نهایت پائین آمدن عملکرد می شود در دمای پائین تمامی تبایین و مقدار زیادی کدئین تبدیل محصول به شدت کاهش پیدا کند.

تناوب کشت :

خشخاش گیاهی است که برای رشد و نمو به زمین هایی که غنی از مواد و عناصر غذایی هستند نیاز دارد. زمین هایی که در آن ها خشخاش کاشت می شود باید فاقد علف هرز باشد خشخاش را با هر گیاهی می توان به تناوب کشت کرد ولی گیاهانی برای تناوب مناسبند که نه تنها باعث افزایش مواد غذایی خاک می شوند بلکه مانع گسترش علف های هرز نیز می گردند. گیاهان وجینی مانند چغندرقند، سیب زمینی، غلات خوب است که پس از برداشت خشخاش کشت شوند پس از برداشت خشخاش نه تنها زمین غنی از مواد  غذایی است بلکه از ساختمان مناسبی برخوردار خواهد بود. زمین هایی را که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند می توان 3 تا 5 سال به صورت آیش نگه داشت و خشخاش را پس از آماده شدن زمین در آن کاشت.

نیاز غذایی خشخاش : برای تولید 5/3 تن در هکتار پیکر رویشی 2/1 تن در هکتار کپسول، گیاهان 5/102 کیلوگرم ازت، 192 کیلوگرم اکسید فسفر و 4/114 کیلوگرم اکسید پتاس در خاک نیاز است برای تولید هر 100 کیلوگرم بذر خشخاش به 2/3 کیلوگرم گذاشن سرمای زمستان، از اوایل بهار رویش آن ها شروع می شود.

تحقیقات نشان می دهد که ماده موثره آلکالوئیدها گیاهانی که در فصل پائیز کشت می شوند کیفیت و کمیت مناسب تری خواهند داشت.

بذرها در فاصله 35 تا 40 سانتی متر کشت می شوند تنک کردن در فصل بهار انجام می شود. 30 تا 40 بوته در هر متر مربع و تراکم 300 تا 400 هزار بوته در هکتار مناسب است. عمق بذر خشخاش در موقع کاشت به نوع خاک بستگی دارد و شرایط آب و هوایی محل رویشی بستگی دارد. بین 1 تا 5/1 سانتی متر کاشت بذر در اعماق بیشتر مناسب نیست چون قادر به سبز شدن و بیرون آمدن از خاک نخواهد بود.

علف کش انتخابی خشخاش دیکوران است 2 کیلوگرم در هکتار.

مقدار بذر مورد نیاز و وزن هزار دانه :

 مقدار بذر مورد نیاز جهت کاشت در یک هکتار زمین بین 3 تا 8 کیلوگرم بر حسب استفاده از ماشین آلات کاشت بذر "مقدار کمتر" و کاشت دستی "مقدار بیشتر" متفاوت است. در یک کیلوگرم بذر خشخاش 2 تا 5/3 میلیون بذر وجود دارد در یک متر مربع 285/0 کیلوگرم بذر نیاز است وزن هزار دانه 0008/0 کیلوگرم است.

مراحل استیج بندی بذر و جوانه و گیاه کامل :

 بذر خشخاش بسیار ریز است، دو لپه ای است و بعد از 15 تا 20 روز 2 برگ متناوب و خیلی ریز سر از خاک بیرون می اورد و تا بهار ممکن است بیشتر از 6 تا 8 برگی نشود. ارتفاع گیاه به 5 تا 6 سانتی متر می رسد که باید تنک شود سپس گیاه در اردیبهشت دارای برگ های بزرگ می شود که اصطلاحا به آن ها "گفتوی"می گویند. در اواخر اردیبهشت گل ظاهر می شود و در خرداد ماه گل ها مانند کپسول ظاهر می شوند که مرحله تیغ زنی است و در اواخر خرداد کپسول ها خشک می شوند که هنگام تکان دادن باید ان ها صدا بدهند و موقع برداشت گرز است.

مواد موثره خشخاش :

بذر خشخاش : فاقد مروفین است و از هر 100 کیلوگرم بذر 31 تا 41 کیلوگرم روغن و 60 کیلوگرم کنجاله به دست می آید. از روغن بذر خشخاش در تهیه روغن جلا و رنگ های خالص و همچنین تهیه عطر و صابون استفاده می شود.

بذر خشخاش دارای 30 درصد لیندلینک است. 03/1 تا 45/1 در صد کلسیم، 79/0 تا 89/0 درصد فسفر، 5/8 تا 1/11 میلی گرم در 100 گرم آهن، 740 تا 1181 میکروگرم در 100 گرم ریبوقلاوین و ... .

الکالوئیدهای مهم خشخاش :

بیش از 40 نوع الکالوئید در خشخاش شناخته شده اند. فراوان ترین الکالوئدیهای ان مروفین، کدئین، تبایین، باباورین، نارکوتین و زوسکاپین می باشند از این میان موروفین با 42 درصد کل الکالوئیدها مهمترین آنها از نظر فراوانی و درمانی است.

آنالیز خشخاش و تاریخچه آن :

انالیز گیاه توسط Peter.ualter در سال 1937 وجود مروفین را سه هفته بعد از کشت وقتی که ارتفاع گیاهان 5/2 سانتی متر رسید اثبات نمود.

خواص درمانی الکالوئیدهای خشخاش :

 تریاک و مشتقت به دست آمده از آن در صنعت داروسازی به عنوان مخدرهای همسان – مسکن خواب آور .

ابن سینا 1037 – 980 میلادی بزرگترین فیلسوف و پزشک ایرانی رساله ای روی تریاک نوشته است که آن را به عنوان قوی ترین دارو مسکن معرفی کرده و برای درمان بیماری های چشم و اسهال توصیه نموده است. خواص دیگر از قبیل ضد دردهای اپیوپیدی "همه گیر" یا نارکوتیک "آرام کننده" به صورت مستقیم روی رسپتورهای مغزی اثر می کنند. "گیرنده های مغزی" مورفین به صورت گسترده ای در کلینیک برای کاهش دردهای مزمن و با دوزهای 10 میلی گرم به صورت وریدی "از طریق رگ" و یا عضلانی استفاده می شود.

مروفین باعث کاهش احساس درد، اثر خواب آلودگی یا انقباض عدسی چشم و کاهش رفلکس سرفه می گردد.

اپیوپیدهای نیمه سفتیک که در کاهش درد شدید کاربرد دارد عبارت است از هیدرومروفین، دیا مروفین "هروئین" و اکسی مروفین "با گسترده کمتر" کدئین و دی هیدروکدئین و تالورفین به علت داشتن اثرات ضد درد و ملایم در تسکین دردها می باشد متوسط کاربرد دارند. اتورفین یک ضد درد خیلی قوی است که در دامپزشکی استفاده می شود و کدئین یک ضد سرفه است و در خیلی از فراورده های ضد سرفه بکار می رود.

سایر ترکیبات مثل فل کدینن (Phel codeine) اتیل مروفین، هیدروکدون، اکسی کدون نیز خواصیت ضد سرفه دارند.

کشورهای عرضه کننده شیره تریاک استخراج شده آن پایاور : هلند، اسپانیا، بلغارستان، شوروی، ترکیه، ایتالیا، یونان، مراکش، تونس، افغانستان، پاکستان، هند، امریکا، انگلیس.

عمل تیغ زدن در روزهای خشک و پس از غروب آفتاب انجام می گیرد.   از هر 10۰ گرز حدود 5/1 کیلوگرم تریاک خام استخراج می شود.

 

[ چهارشنبه بیست و دوم آبان 1387 ] [ 13:51 ] [ مهندس شکراله زاده ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

گیاهان دارویی
-داروهای گیاهی -مشاوره گیاه درمانی- راهنمای استفاده از گیاهان دارویی.مشاوره زراعت خصوصی گیاهان دارویی .خرید و فروش گیاهان دارویی.
فضای سبز
امکانات وب